wtorek, 9 czerwca 2015

Tego o kawie nie wiedziałeś

Losy kawy jest ciekawa. Zalicza się do niej historia sztuki, filozofii, rytuałów, wojen i miłości.
Trzy ostatnie stulecia świadczą o jeszcze silniejszym sojuszu, prawie że nierozłącznym, człowieka z kawą. Tak naprawdę z trudem jest określić kto się pierwszy pojawił na ziemi, człowiek czy kawowiec; niektórzy przyznają, że kawowiec był pierwszy.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że nazwa “kawa” bodajże pochodzi, tak samo jak koniak czy szampan, od nazwy miejsca genezy, czyli praojczyzny rośliny kawy, etiopskiej prowincji Kaffa.
Inna wersja pochodzenia wyrazu “kawa” głosi o jego genezie w tureckim określeniu wina, czyli “qavah” lub “kahve”. Skoro spożywanie alkoholu nieustannie było dla muzułmanów surowo zakazywane, chętnie oddawali się oni konsumpcji kawy, której oddziaływanie uważali za równie pobudzające jak wino. Po jakimś okresie nazwa wina została przeniesiona na ten popularny czarny napar.
Ze słów “qavah” lub “kahve” powstała również polska nazwa “”kawa“.
Kawa mieści do dwóch procent kofeiny. Wspólnie z przeciętną filiżanką kawy spożywamy w przybliżeniu stu pięćdziesięciu miligramów tej substancji. Kofeina rozszerza naczynia krwionośne i w rezultacie działa pobudzająco na korę mózgową. Wypicie dwóch ewentualnie więcej filiżanek kawy może spowodować skutki w postaci przyspieszenia procesu myślenia, zwiększenia kojarzenia, podniesienia nastroju czy łatwiejszego przyswajania i zapamiętywania liczb, pojęć lub ciągów myślowych.

Kofeina wpływa na smak kawy.
Przebieg palenia kawy ma na celu zmniejszenia zawartości kofeiny. Kawa mocno palona, np. espresso, będzie miała mniej kofeiny od jasne ziarno kawy kolumbijskiej.
Kawy gastronomiczne nieosiągalne są w sprzedaży detalicznej. Cechują się najwyższą jakością , bogatym aromatem i świetnym smakiem.
Espresso (kawa z ekspresu) – miano sposobu przygotowywania kawy w specjalnym ekspresie, przez przepuszczenie ok. 25-30ml. gorącej (ok. 90ºC) wody pod wysokim ciśnieniem (9 - 15 barów) przez bardzo drobno zmielone ziarna kawowca. Również nazwa uzyskanego w ten sposób napoju.
Espresso pochodzi z Włoch, gdzie w 1901 roku Luigi Bezzera stworzył pierwotny ekspres do espresso. Był on wprawdzie konstrukcją opartą na przepływie pary i wody co prowadziło do smakowych zmian ekstraktu. W 1903 roku Bezzera sprzedał swój patent Pavoniemu który ulepszył maszynę i nadał jej światowy popularność. Nadal jednak pomimo małych modyfikacji technicznych problemem została kwestia pary która zmieniała aromat kawy. Rozwiązał to w 1947 roku Giovani Achille Gaggia który parę zamienił innym systemem podgrzewania. Określenie wywaru ma swój początek właśnie z Włoch, i nie zważając powszechnym opiniom nie ma zależności z szybkością przygotowania, lecz pochodzi od włoskiego przymiotnika espressivo - wyrazisty, wyraźny.
Espresso jest bardzo popularna we Włoszech, Hiszpanii, Argentynie, zarówno w krajach południowej Europy. Tam też często (ku zaskoczeniu zagranicznych turystów) uzyskuje się ją po zamówieniu w kawiarni/restauracji po prostu kawy. Z uwagi na swój wyjątkowy smak, Espresso pozyskuje sobie w ostatnich latach zarówno duże zachwyt w pozostałych krajach Europy oraz Ameryce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz